پیچ آلن و پیچ آلن مغزی

پیچ آلن و پیچ آلن مغزی

پیچ آلن و پیچ آلن مغزی اولین بار در سال ۱۹۳۶ توسط شرکت باور-شرته آلمان با شکل حفره داخلی شش گوش برای کاربری صنعتی با دسترسی کم به ثبت رسید.
این نوع پیچ دسته ای از پیچ های پرکاربرد در صنعت هستند  که ساختاری استاندارد و کاربری مشابه با پیچ و مهره سر شش گوش دارند.یعنی می توان گفت که این نوع پیچ در کنار پیچ شش گوش و استاد بولت در ماشین آلات و ساختار صنایع کاربردی بسیار دارد.
پیچ های آلن معمولا طبق استاندارد DIN 912 و یا ISO4762 بصورت معمولا نیم دنده و از کلاس های ۸٫۸ و ۱۲٫۹ تولید میشوند. کلاسهای دیگر پیچ های آلن آهن ۵٫۶ و کلاس ۱۰٫۹ نیز به درخواست مشتریان ساخته میشود اما استاندارد DIN912 برای کلاس های ۸٫۸ و ۱۲٫۹ می باشد.
از پیچ های آلن در ماشین آلات معدنی و راهسازی، خودرو سازی و بسیاری از کاربرد های مهندسی دیگر استفاده فراوان می شود. مهمترین دلیل گسترش کاربری پیچ آلن در صنایع مختلف امنیت، قابلیت اتکا و قیمت مناسب آنها است.

استاندارد های تولید این نوع پیچ در دستگاه های مختلف به قرار زیر است

  • ANSI: ASTM A574, B 18.3, B 18.3.1M
  • IS: 2269
  • ISO: 4762
  • DIN: 912
  • BS: 2470, BS-EN ISO 4762

پیچ آلن و پیچ آلن مغزی

مزایای استفاده از پیچ آلن

می توان اصلی ترین تفاوت پیچ الن و نوع شش گوش را تفاوت در گل انها دانست.پیچ های آلن گل بزرگتری داشته و در سایز برابر وزن بیشتری نیز دارند. برای اتصال آنها از آچار آلن استفاده میشود که تسلط بیشتری در اتصال مخصوصا در شرایطی که دسترسی سخت است دارند.
علاوه بر استاندارد DIN912 که متداول ترین استاندارد تولید پیچ آلن می باشد دو استاندارد دیگر نیز در تولید پیچ های آلن استفاده میشوند که تفاوت اصلی آنها با DIN912 شکل گل پیچ است. استاندارد DIN7984 استاندارد پیچ آلن با گل کم ارتفاع بوده که داخل گل نیز کفی تخت دارد. همچنین استاندارد DIN7991 نیز برای پیچ های آلن با سر مخروطی استفاده میشود که کاربری صنعتی کمتری دارد.

  • در مقایسه با پیچ های معمولی تعداد کمتری از این نوع پیچ می تواند اتصالی پایدار با استحکام بالا را بوجود آمرد
  • از آنجا که نیاز به تعداد کمتری پیچ آلن است تعداد سوراخ ها کمتر شده و نقاط تمرکز تنش کمتر می شود که خود سبب استحکام بیشتر سازه است.
  • تعداد کمتر پیچ آلن وزن سازه را نیز سبکتر میکند.
  • در نقاط اتصال پیچ آلن بر خلاف پیچ شش گوش به فضا سازی جانبی برای حرکت آچار نیازی نیست

پیچ آلن سری ۱۹۳۶ و ۱۹۶۰

پیچ های آلن تولید شده در سال ۱۹۳۶ توسط شرکت باور-شرته از نظر استاندارد گل، طول رزوه و طول غیر رزوه تمامی معیار های مهندسی را بخوبی پوشش نمی دادند و به همین خاطر استفاده از پیچ های آلن استاندارد سال ۱۹۳۶ مخصوصا برای برخی سایز ها بسیار محدود بود. در دهه ۵۰ میلادی یک شرکت آمریکایی مطالعات بسیار دقیقی در زمینه محاسبات شکل هندسی، متریال بکار رفته و استاندارد های طراحی مهندسی را روی پیچ های آلن انجام داد. این مطالعات سبب رسیدن به استاندارد شکل و ابعاد مناسب تری برای کاربری پیچ آلن شد و در سال ۱۹۶۰ به عنوان استاندارد بین المللی تولید و کاربری پیچ های آلن به ثبت رسید. اصطلاح سری ۱۹۳۶ که بیشتر در سیستم آمریکایی گاها از آن نام می برند در واقع معرف استاندارد اولیه تولید پیچ های آلن می باشد.

پیچ های آلن نیز به سبب کاربرد صنعتی و قرار گرفتن در شرایط محیطی مختلف از جنس استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ و فولاد با پوشش ها و آبکاری مختلف گالوانیزه سرد و گرم و همچنین داکرومات نیز عرضه میشوند.

استاندارد ابعادی پیچ آلن

پیچ آلن تولید شده طبق استاندارد DIN 912 دارای ابعادی مشخص و البته با اندکی تلورانس بوده که این ابعاد طبق محاسبات مهندسی و متناسب با قطر اسمی پیچ آلن تبیین شده است. جدول زیر این ابعاد را نمایش می دهد.

M30M24M20M16M12M10M8M6M5قطر اسمی پیچ آلن
۳٫۵ mm۳ mm۲٫۵ mm۲ mm۱٫۷۵ mm۱٫۵ mm۱٫۲۵ mm۱ mm۰٫۸ mmطول گام پیچ آلن
۷۲ mm۶۰ mm۵۲ mm۴۴ mm۳۶ mm۳۲ mm۲۸ mm۲۴ mm۲۲ mmls حداقل طول دنده
۴۴٫۶۱-۴۵ mm۳۵٫۶۱-۳۶ mm۲۹٫۶۷-۳۰ mm۲۳٫۶۷-۲۴ mm۱۷٫۷۳-۱۸ mm۱۵٫۷۳-۱۶ mm۱۲٫۷۳-۱۳ mm۹٫۷۸-۱۰ mm۸٫۲۸-۸٫۵ mmd قطر گل پیچ آلن
۲۹٫۴۸-۳۰ mm۲۳٫۴۸-۲۴ mm۱۹٫۴۸-۲۰ mm۱۵٫۵۷-۱۶ mm۱۱٫۵۷-۱۲ mm۹٫۶۴-۱۰ mm۷٫۶۴-۸ mm۵٫۷۰-۶ mm۴٫۸۲-۵ mmk ارتفاع گل پیچ آلن
۲۲٫۰۶۵- ۲۲٫۲۷۵ mm۱۶٫۰۶۵- ۱۹٫۱۷۵ mm۱۷٫۰۵- ۱۷٫۲۱۶ mm۱۴٫۰۳۲- ۱۴٫۱۵۹ mm۱۰٫۰۲۵- ۱۰٫۱۲۷ mm۸٫۰۲۵- ۸٫۱۷۵ mm۶٫۰۲- ۶٫۱۴ mm۵٫۰۲- ۵٫۰۸۴ mm۴٫۰۲- ۴٫۰۸۴ mms سایز آچار آلن

پیچ آلن خشکه کلاس ۸٫۸

پیچ های آلن خشکه پرکاربرد ترین متریال از بین پیچ های آلن هستند که سختی نسبتا بالایی نسبت به ساختار آهن معمولی دارند و هر میلی متر مربع از سزح مقطع آنها بار ۷۸۴ نیوتن را در حالت کشش تحمل میکند. این پیچ ها معمولا با دنده استاندارد با قطر ۵ الی ۳۶ میلی متر تولید میشوند و معمولا پیچ آلن با استاندارد DIN 912 بصورت نیم دنده تولید میشود و همراه با مهره متریک DIN 934 همانند پیچ های شش گوش بسته میشوند.

پیچ آلن و پیچ آلن مغزی

پیچ آلن داکرومات

آبکاری داکرومات برای پیچ های آلن مقاومت سطحی آنها را در برابر رطوبت به میزان بسیار بالایی بالا برده و حتی خراش های سطحی نیز آنها را در برابر خوردگی و زنگ زدگی حساس نمی کند. آبکاری داکرومات در حال مناسب ترین و مهندسی ترین نوع آبکاری بوده که استقامت پیچ آلن را نیز حفظ می کند هر چند فرایند داکرومت هزینه بیشتری نسبت به آبکاری گالوانیزه دارد. شایان ذکر است پیچ آلن داکرومات از نظر مقاومت خوردگی جایگزین پیچ آلن استنلس استیل نمی باشد.شایان ذکر است پیچ های آلن با آبکاری داکرومات نقره ای مات هستند.

پیچ آلن و پیچ آلن مغزی

 

نمونه پیچ های داکرومات شده در شرکت پارس پوشش در زیر قابل مشاهده است