پوشش داکرومات

پوشش داکرومات چیست؟


پوشش داکرومات کاربردهای وسیـعی در صنعت دارد و مزایای زیادی به همراه داشته که بسیار ارزشمند می باشند که از جمله مقاومت بسیار بالا در برابرخوردگی، حرارت، عدم ایجاد تردی هیدروژنی، سازگاری با پوشش های بعدی و مقاومت بی نهایت در برابر خوردگی گالوانیک برای مثال شرکت های تولید کننده خودرو در ژاپن، اکثر قطعات خودرو را با پوشش داکرومت طراحی می کنند.

هم چنین برای ابزارآلات جنگی توسط استانداردهای نظامـی آمریکا MIL-C-8715 به منظور ایجاد مقاومت در برابر خوردگی در نظر گرفته شده است. در مهندسـی شـهرسازی پوشش داکرومات به عنوان یک فرآیند اصلی در پروژه های ساخت تونل ، بزرگراه و پروژه های بی شمار ساخت مترو به کار رفته است.


پوشش داکرومات

ساختار لایه ای و پیشگیری از خوردگی

محلول داکرومات یک ماده محلول در آب حاوی ذرات ریز روی، آلومینیوم ،cr203,cro3 و غیره است. Mcr2o3 و Mcro3 به شکل غیر محلول در آب به عنوان چسب برای به هم پیوستن ذرات ریز روی و آلومینیوم که در چندین لایه ورقه ورقه برای ایجاد یک لایه پوششی به کار می رود.

حلال در منطقه پیش گرم کوره پخت در دمای 100 درجه سانتیگراد بخار شده و مواد روی قطعه خشک می شود و در دمای سیصد درجه سانتیگراد پودرهای آلومینیوم و روی کاملا روی قطعه پخت می شود و این لایه مانعی محکم بین قطعه و اکسیژن و رطوبت ایجاد می کند اسید کروم در پوشش داکرومات مثل روی سطح آهن را غیر فعال می کند.
ضمنأ سطح آهن با سیستم آند قربانی شونده روی محافظت می شود.

فرآیندهای مختلف داکرومات

فرآیندهای داکرومـات براساس سایز ، شکل ، کیفیت و عملکردهای مورد نیاز قطعات متفاوت است .
حالت استاندارد شامل دوچرخه پوشش و پخت است و در صورت نیاز به مقاومت دربرابر خوردگی بالای 1000 ساعت سالت اسپری، چرخه سوم پوششکاری و پخت نیز صورت می پذیرد.
ویدیویی ۶ دقیقه ای از روند کار پوشش داکرومات

مزایای پوشش داکرومات

مقاومت عالی در دستگاه سالت اسپری

مقاومت به خوردگی پوشش داکرومات مقاومت بسیار بالایی نسبت به پوشش های قدیمی دارد.
مقایسه نتایج آزمایشات سالت اسپریKJIS-Z-2371 جهت آزمایش مقاومت در برابر خوردگی شان داد که مقاومت بسیار بهتری نسبت به الکترو گالوانیزهو عملیات کلر JIS H8610 type2, class 3 ، گالوانیزه گرم JIS H8610 type2, class 3 پوشش NI-ZN (نیکل روی) دارد

.

مقاومت عالی در برابر گرما و خوردگی

پوشش داکرومـات از لحاظ توانایی مقاومت در برابر گرما و خوردگی برتری داشته و یک لایه مقـاوم دربرابر حرارت برای دوره طولانی از زمان تولید می کند. در حالی که یک پوشش الکترو گالوانیزه، پوشش کروماته سطحی در برابر 100درجه حرارت دچار عیب و نقص می شود. زمانی که پوشش بسوزد خاصیت مقاومت به خوردگی آن بطور کامل از بین می رود.

از خوردگی گالوانیک آلومینیوم بطور موثر جلوگیری می کند در یک کاربرد که پیچ های ضد زنگ به یک عضو آلومینیومی بسته می شوند استفاده از پوشش داکرومات< در روی پیچ به طور بسیار موثری ازخوردگی گالوانیک جلوگیری می کند.


خوردگی گالوانیکی با آلومینیوم

هنگامیکه فلزات و آلیاژهای آنها که دارای پتانسیل الکتریکی متفاوت هستند درکنار هم قرار می گیرند خوردگی گالوانیکی به وجود می آید . برای دیدن این پدیده بر روی صفحه ای از جنس آلومینیوم پیچهایی با پوشش های مختلف و گشتاور مشخص بسته شده و پس از 4000 ساعت آزمون پاشش نمک( SST ) پیچها باز می شوند و همانطور که در شکل دیده می شود . بیشترین سازگاری با آلومینیوم را پوششهای داکرومت دارند .


آلودگی محیط زیست

  1. فاضلاب تولید نمی کند
  2. مواد سمی و آلوده کننده هوا تولید نمی کند.
  3. از cr سه ظرفیتی استفاده شده است.
  4. در مواد جدید عنصرکروم حذف گردیده و سختگیرانه ترین ااستانداردهای زیست محیطی راپاس میکند و مناسب برای صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی می باشد.


ضخامت پایین

این پوشش با ضخامت حدود 10µm میتواند بیش از 1000 ساعت مقاومت به خوردگی تست سالت اسپری را پاس کند. لذا این پوشش بدون تغییر تلرانس های ابعادی قطعه بالاترین مقاومت به خوردگی را دارا می باشد.

عدم پرشدن سوراخ ها وخلل و فرج قطعه

به دلیل وجود فرآیند سانتریفیوژ بعد از مرحله غوطه وری تمام مواد اضافی از داخل سوراخ ها و پستی و بلندی های قطعه جدا می شود و ضخامت پوشش در تمامی نقاط قطعه یکنواخت می باشد. به طور مثال در پوشش گالوانیزه گرم مذاب روی داخل رزوه های مهره باقی می ماند و بعد از پوششکاری باید مهره ها قلاویز زنی مجدد گردد و این کار تمام پوشش داخلی مهره ها را برداشته و مقاومت به خوردگی را در مهمترین نقطه قطعه از بین می برد.

ضمنأ این کار باعث تغییر در تلرانس های ابعادی رزوه مهره می شود ولی فرآیند داکرومات این مشکل را توسط سانتریفیوژ رفع نموده است. حفظ خواص مکانیکی قطعات به دلیل دمای پخت پایین در پروسه داکرومات ، قطعات تحت تمپرینگ ناخواسته قرارنمی گیرند و خواص مکانیکی قطعات حفظ می شود.


دیگر مزیت های پوشش داکرومات

  • داکرومات به طور وسیعی در لوله های اتومبیل شامل لوله های سوخت، لوله های آب و لوله های سطح روغن و لوله های جذب چند شاخه ای کاربرد دارد.
  • سایر پوشش ها به طور مستقیم قابل انجام بر روی پوشش داکرومات است. پوشش داکرومات و پوشش الکتریکی گالوانیزه از لحاظ مقاومت و چسبندگی مورد تست مقایسه ای قرار گرفتند نتیجه نشان داد که داکرومات بیشترین چسبندگی را دارا است.
  • موادی که می توانند با مواد داکرومات پوششکاری شوند شامل ، طیف وسیعی از فلزات از قبیل آهن، آلیاژهای آهن فلزات سبک مثل آلومینیم، آلیاژفلزات سبک و سایر قطعات ریخته گری شده می باشد.

شرکت پارس پوشش

شرکت پارس پوشش ارائه دهنده خدمات آبکاری داکرومات و پوشش قطعات فلزی به روش داکرومات در اصفهان ، مجهز به آزمایشگاه تست خوردگی و دستگاه بن ماری می‌باشد. این شرکت با چندین سال تجربه آماده همکاری با صنایع مختلف و شرکتها است. در حال حاضر بیش از ۸۰ شرکت بزرگ صنعتی و مطرح در سطح کشور با ما همکاری دارند و از خدمات آبکاری داکرومات ما استفاده میکنند. همچنین مواد اولیه برای پوشش داکرومات کاملا با کیفیت بوده و از کشور فرانه وارد می‌شود.

جهت سفارش و یا مشاوره قبل از سفارش آبکاری داکرومات با ما تماس بگیرید
اطلاعات تماس و فرم سفارش