واشر

واشر

واشر کاربرد زیادی در اتصالات صنعتی دارد که در شکل های مختلفی طراحی و ساخته می شود.در اتصالات پیچ و مهره از آن استفاده های فراوانی  می شود.
واشر ها بسته به نوع اتصال گاهی به صورت مربعی ، حلقه ای تخت و گاهی لب پر ساخته می شوند.
قطر داخلی، قطر خارجی و ضخامت آن ها بسته به نوع پیچ و مهره ای که در اتصال بکار می رود متفاوت بوده و طبق استاندارد های مختلف و از جنس های مختلف نیز تولید می شوند به عنوان مثال در اتصالات پیچ گل درشت استاندارد DIN6914 مهره استاندارد DIN6915 و واشر استاندارد DIN9616 مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است در اتصال پیچ و مهره های گالوانیزه و یا آبکاری شده واشر نیز باید طبق استاندارد همان نوع آبکاری را نیز داشته باشد. اهداف مختلفی برای استفاده از آن ها وجود دارد که دو هدف اصلی تر و مهمتر به نظر می رسند.

مزایای استفاده از واشر

پخش یکنواخت فشار حاصل از اتصال مهره بر روی سطح متصل شونده به منظور جلوگیری از آسیب زدن به سطوح و علاوه بر این شکل شش گوش پیچ یا مهره باعث می شود در حین اتصال و وارد کردن گشتاور اتصال یک حلقه خوردگی بر روی سطح کار پدید آید که وجود واشر برای جلوگیری از خوردگی و ایجاد این حلقه بسیار تاثیر گذار است.

  • اطمینان از قرار گرفتن مهره بر روی یک سطح مسطح و جلوگیری از جهت گیری مهره روی سطوح گرد و لبه دار که به سمت باز شدن اتصال میل خواهد کرد.
  • واشر های فنری جهت افزایش گشتاور اولیه و تنش اتصال و همچنین جلوگیری از بازشدن اتصال در اثر لرزش و بارگذاری دینامیکی

 

وزن grضخامت sd2 قطر خارجیd1 قطر داخلیسایز
۰٫۴۴۳۱ mm۱۰ mm۵٫۳ mmM5
۱٫۰۲۱٫۶ mm۱۲ mm۶٫۴ mmM6
۱٫۸۳۱٫۶ mm۱۶ mm۸٫۴ mmM8
۳٫۵۷۲٫۰ mm۲۰ mm۱۰٫۵ mmM10
۶٫۲۷۲٫۵ mm۲۴ mm۱۳٫۰ mmM12
۸٫۶۲۲٫۵ mm۲۸ mm۱۵٫۰ mmM14
۱۱٫۳۳٫۰ mm۳۰ mm۱۷٫۰ mmM16
۱۴٫۷۳٫۰ mm۳۴ mm۱۹٫۰ mmM18
۱۷٫۲۳٫۰ mm۳۷ mm۲۱٫۰ mmM20
۱۸٫۳۳٫۰ mm۳۹ mm۲۳٫۰ mmM22
۳۲٫۳۴٫۰ mm۴۴ mm۲۵٫۰ mmM24
۴۲٫۳۴٫۰ mm۵۰ mm۲۸٫۰ mmM27
۵۳٫۶۴٫۰ mm۵۶ mm۳۱٫۰ mmM30

انواع واشر

واشر ها چه از نظر کاربری و چه از نظر ابعاد و استاندارد تولید انواع مختلفی دارند. انتخاب نوع آن بسته به نوع اتصال، موقعیت فیزیکی اتصال، تنش مطلوب و نوع بار وارد بر اتصال اهم از بار استاتیکی و دینامیکی میتواند متفاوت باشد.

بطور کلی انواع واشر ها عبارتند از: واشر استاندارد، واشر های سخت، واشر های بشقابی گرد، واشرهای چهارگوش، واشرهای اریب، واشر فنری، واشر های بار محور و واشر لب پر.

واشر فنری

نوع فنری این محصول طبق استاندارد DIN127 تولید می شوند و معمولا همراه با واشر تخت در اتصالات پیچ و مهره استفاده می شود.این محصول به منظور افزایش تنش اولیه اتصال و همچنین قفل کردن سیستم بکار می رود.

واشر تخت استاندارد USS

این نوع از قطرخارجی  و ضخامت بیشتری نسبت به  نوع تخت استاندارد متریک برخوردار است در قطر برابر وزن بیشتری نیز دارند.

واشر استنلس استیل A2

انواع واشر های استنلس استیل گرید A2 که از استنلس استیل ۳۰۴ با حدود ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل تشکیل شده و مقاومت در برابر عوامل خورنده محیطی بالاخص رطوبت بالا را دارد. واشر استنلس استیل ۳۰۴ برای محیط های نمک دارد و کلرید دار مقاومت طولانی مدت ندارند. این نوع بصورت تخت و فنری از سایز M5-M36 تولید می شوند

واشر استنلس استیل A4

گرید A4 از واشر از استنلس استیل ۳۱۶ ساخته شده که در ترکیب خود ۱۸ درصد کروم، ۸ درصد نیکل و ۲ درصد مولیبدنیوم دارد. این گرید از واشر مقاومت خوردگی بسیار بالایی در محیط های مرطوب، اسید رقیق و حتی نمک دار رقیق دارد و بدلیل وجود مولیبدنیوم در ترکیب خود در مقایسه با گرید A2 در محیط های کلرید دار و نمک دار مثل محیط های دریایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. واشر های استنلس استیل ۳۱۶ نیز بصورت تخت و فنری و در سایز های M5-M36 تولید می شوند که ضخامت آن ها نیز از استاندارد تولیدی تبعیت می کند.

نمونه واشر های داکرومات شده در شرکت پارس پوشش در زیر قابل مشاهده است