مهره

مهره

مهره ها یکی از مهمترین اجزا در اتصالات جدا شدنی پیچ و مهره به شمار می روند که بسته به نوع کاربری که دارند با ابعاد و استاندارد های مختلفی ساخته می شوند. انتخاب مهره بر خلاف آنچه تصور می شود به اندازه انتخاب خود پیچ اهمیت دارد و کلاس و گرید مهره باید برابر با پیچ و حتی یک پله بالاتر از آن انتخاب شود، در غیر این صورت اتصال دچار شکست می شود.

در صنایع سنگین از مهره ها برای اتصال با پیچ های شش گوش، استد بولت و آلن استفاده می شود. مهره هایی که برای اتصال پیچ شش گوش و آلن بکار می روند معمولا با استاندارد متریک DIN934 معروف به مهره های استاندارد شش گوش تولید می شوند. خود پیچ های شش گوش معمولی طبق استاندارد DIN933 تمام دنده و DIN931 نیم دنده تولید می شوند.

پیچ های آلن نیز معمولا بصورت متریک با استاندارد DIN912 تولید می شوند.
مهره های بکار رفته برای اتصال استد بولت ها مثل خود استد بولت ها معمولا بصورت اینچی تولید می شوند و معمول ترین استاندارد آنها ASTM A194 می باشد که به دو گرید ۲h , 2hm می باشند.

جنس و نوع آبکاری مهره ها از جنس و آبکاری پیچ تبعیت می کند . بدان معنا که برای اتصال مهره به پیچ داکرومات از مهره داکرومات استفاده می شود. در مورد کلاس و گرید مهره نیز همانطور که قبلا ذکر شد، کلاس و گرید مهره باید با پیچ برابر و یا بالاتر باشد. به عنوان مثال برای اتصال با پیچ شش گوش کلاس ۸٫۸ باید از مهره کلاس ۸ و یا ۱۰ استفاده نمود.

مهره های متریک استاندارد DIN 934

مهره های متریک با دنده های میلی متری از جنس استنلس استیل و یا فولاد و در کلاس های ۵، ۸، ۱۰ و ۱۲ تولید می شوند که برای اتصال به پیچ های شش گوش و آلن با کلاس ۵٫۶، ۸٫۸، ۱۰٫۹ و ۱۲٫۹ تولید می شوند. این مهره ها بر حسب نوع کاربری و محیطی که قرار است در آن اتصال پیدا کنند مانند پیچ ها بصورت سیاه و یا با آبکاری گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم، داکرومات و آبکاری کادمیوم عرضه می گردند.

مهره ها نیز مانند پیچ ها هم بصورت دنده ریز Fine Thread و هم دنده درشت Coarse Thread تولید می شوند که بصورت معمول و استاندارد در اتصالات پیچ و مهره های مهره های دنده درشت مورد استفاده قرار می گیرند. مهره ها نیز مانند پیچ ها هم بصورت کیلویی و هم بر حسب تعداد عرضه می شوند. جدول زیر استاندارد ابعادی و وزنی مهره های متریک استاندارد DIN934 را نمایش می دهد.

وزن هر ۱۰۰۰ عدد kgH حداکثرG حداقلF حداکثرطول گامسایز مهره
۱٫۲۳۴٫۰۰۸٫۷۹۸٫۰۰٫۸M5
۲٫۵۵٫۰۰۱۱٫۵۱۰٫۰۱٫۰M6
۵٫۲۶٫۵۰۱۴٫۳۸۱۳٫۰۱٫۲۵M8
۱۱٫۶۸٫۰۰۱۸٫۹۱۷٫۰۱٫۵M10
۱۷٫۳۱۰٫۰۲۱٫۱۰۱۹٫۰۱٫۷۵M12
۲۵٫۰۱۱٫۰۲۴٫۴۹۲۲٫۰۲٫۰M14
۳۳٫۳۱۳٫۰۲۶٫۷۵۲۴٫۰۲٫۰M16
۴۹٫۴۱۵٫۰۲۹٫۵۶۲۷٫۰۲٫۵M18
۶۴٫۴۱۶٫۰۳۲٫۹۵۳۰٫۰۲٫۵M20
۷۹٫۰۱۸٫۰۳۵٫۰۳۳۲٫۰۲٫۵M22
۱۱۰٫۰۱۹٫۰۳۹٫۹۵۳۶٫۰۳٫۰M24
۲۲۳٫۰۲۴٫۰۵۰٫۸۵۴۶٫۰۳٫۵M30
۳۹۳٫۰۲۹٫۰۶۰٫۷۹۵۵٫۰۴٫۰M36

مهره اینچی استاندارد ASTM A194

مهره های استاندارد ASTM A194 شامل گرید های مختلف فولاد ، آلیاژ فولاد و استنلس استیل برای کاربری در فشار و دمای بالا ساخته می شوند. در صورتیکه مشخصه خاصی برای تولید مهره های این استاندارد استفاده نشود آنها را طبق استاندارد ANSI B 18.2.2 تبیین شده توسط استاندارد موسسه جامع مهندسین آمریکا تولید می کنند.

گرید های مختلفی از مهره استاندارد ASTM A194 موجود می باشد که هر یک آلیاژ مختلفی از فولاد را دارند. آنچه در صنعت کاربری گسترده تری دارد گرید ۲h مهره ها می باشد. در زیر گرید های مختلف مهره این استاندارد را نمایش داده ایم.

متریال بکار رفته در تولید مهرهگرید مهره استاندارد ASTM A194
مهره فولادی سنگین تنسایل بالا۲
مهره فولادی سنگین تنسایل بالا با عملیات حرارتی گرمایش و سرمایش سریع۲H
مهره فولادی با عملیات حرارتی گرمایش و سرمایش سریع با سختی ۱۰۰ درصد تست شده۲HM
مهره آلیاژ فولاد و مولیبدنیت با عملیات حرارتی گرمایش و سرمایش سریع۴
مهره آلیاژ فولاد با عملیات حرارتی گرمایش و سرمایش سریع۷
مهره آلیاژ فولاد و مولیبدنیت با عملیات حرارتی گرمایش و سرمایش سریع با سختی ۱۰۰ درصد تست شده۷M
مهره آلیاژ فولاد و مولیبدنیت با عملیات حرارتی گرمایش و سرمایش سریع با تست ضربه۷L
مهره سنگین استنلس استیل گرید ۳۰۴۸
مهره سنگین استنلس استیل گرید ۳۱۶۸M

 

مهره اینچی استاندارد ASTM A194

مهره های اینچی استاندارد A194 برای اتصالات استد بولت ها و پیچ های سازه و کاربری در دما و فشار ماری بالا. این مهره ها در گرید های مختلف ۲h, 2hm فولادی و استنلس استیل ۸ , ۸m تولید و عرضه می گردند.

مهره استنلس استیل

انواع مهره استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ نگیر با مقاومت در برابر رطوبت بالا سایز ۵ الی ۲۴ میلیمتر متریک و مهره های ۸ اینچی برای استد بولت ها می باشد.

مهره با آبکاری داکرومات

پارس پوشش عرضه کننده انواع مهره ها با آبکاری داکرومات مقاومت در برابر خوردگی بالا و بدون نیاز به اورسایز شدن از سایز ۵ الی ۳۴ میلیمتر کلاس ۵٫۶، ۸٫۸، ۱۰٫۹ و ۱۲٫۹

مهره با آبکاری گالوانیزه گرم

شرکت پارس پوشش عرضه کننده انواع مهره فولادی کلاس های مختلف با آبکاری گالوانیزه گرم و اور سایز شده سایز های ۵ الی ۳۶ میلی متر

نمونه مهره های داکرومات شده در شرکت پارس پوشش در زیر قابل مشاهده است