استاندارد پیچ و مهره ASTM A490

استاندارد پیچ و مهره ASTM A490

استاندارد پیچ و مهره ASTM A490

استاندارد پیچ و مهره ASTM A490 شامل پیچ و مهره های معروف به سازه شش گوش با سایز ½ الی ۱- ۱/۲ اینچ گرما دیده با سرمایش سریع از جنس آلیاژ فولاد با حداقل تنسایل ۱۵۰ ksi می باشد

پیچ های استاندارد A490 مخصوص سوله ها و سازه های ساختمانی طراحی و تولید شده اند و عمدتا طول بخش رزوه شده آنها از پیچ های متریک استاندارد شش گوش کمتر است. پیچ های استاندارد ASTM A490 از نظر کارایی و ابعاد و طراحی بسیار به پیچ های استاندارد A325 شبیه هستند هر چند که بر خلاف استاندارد A325 که بیشتر از فولاد با کربن متوسط تولید می شوند این پیچ ها از آلیاژ فولاد ساخته شده و تنسایل و سختی بالاتری نیز دارند.

پیچ و مهره های استاندارد A490 صرفا پیچ های شش گوش سازه را در بر میگیرند. برای پیچ و مهره هایی با طول رزوه متفاوت اما با خواص مکانیکی مشابه به آنها میتوانید استاندارد A354 گرید BD را انتخاب نمایید. پیچ و مهره های استاندارد A490 به هیچ وجه نباید آبکاری گالوانیزه گرم شوند و این امر به سبب پتانسیل بالا برای شکست هیدروژنی طی این فرایند برای این استاندارد از پیچ و مهره ها می باشد. هر چند آبکاری زینک این دسته از پیچ و مهره ها طبق استاندارد ASTM F1136 Grade 3 معروف به آبکاری داکرومات بلا مانع است.

شایان ذکر است که در حال حاضر شش استاندارد A325, A325M, A490, A490M, F1852 ,F2280 در علم جدید مهندسی توسط استاندارد F3125 جایگزین شده اند اما تا زمانی که استاندارد های ASTM A325 و A490 توسط ASTM کاملا حذف شوند تولید این پیچ و مهره ها طبق این استاندارد ها ادامه پیدا می کندکه در زیر توسط شرکت پارس پوشش تولید کننده و تامین کننده انواع پیچ و مهره با پوشش های داکرومات و گالوانیزه و فروش پیچ و مهره برای شما در زیر آورده شده اند.

مشخصات مکانیکی پیچ استاندارد A490

Type 1فولاد با کربن متوسط و یا آلیاژ فولاد
Type 2از سال ۲۰۰۲ دیگر تولید نمی شود
Type 3از جنس فولاد هواخور و یا کورتن Corten
Mاستاندارد متریک A490

 

قطر پیچ inتنسایل ksiخستگی ksiافزایش طول %
۱/۲ – ۱ ۱/۲حداقل ۱۵۰-۱۷۳۱۳۰۱۴

ترکیبات شیمیایی پیچ استاندارد A490 Type 1

عنصرسایز ۱/۲ الی ۱-۱/۸سایز ۱-۱/۲
حداکثر کربن۰٫۳۰ – ۰٫۴۸%۰٫۳۵ – ۰٫۵۳%
حداکثر فسفر۰٫۰۴۰%۰٫۰۴۰%
حداکثر گوگرد۰٫۰۴۰%۰٫۰۴۰%
عناصر آلیاژی**

فولاد طبق استاندارد موسسه آهن و فولاد آمریکا زمانی آلیاژی محسوب میشود که ماکسیمم رینج محتویات عناصر آلیاژی بالاتر از حداقل ۱٫۵۶% منگنز، ۰٫۶۰% سیلیکون، ۰٫۶۰% مس و یا در آن حداقل رینج عناصر موجود برای آلیاژ فولاد سازه ای آلومینیوم و کروم تا ۳٫۹۹% کبالت، مولیبدنیت، نیکل، تیتانیوم، تنگستن، وانادیوم، زیرکونیوم، و عناصر دیگر به میزانی که ساختار آلیاژ فولاد طبق استاندارد باشد موجود باشند.

ترکیبات شیمیایی پیچ استاندارد A490 Type3

عنصرسایز ۱/۲ تا ۳/۴سایز بالای ۳/۴
کربن۰٫۲۰ – ۰٫۵۳%۰٫۳۰ – ۰٫۵۳%
حداقل منگنز۰٫۴۰%۰٫۴۰%
حداکثر فسفر۰٫۰۳۵%۰٫۰۳۵%
حداکثر گوگرد۰٫۰۴۰%۰٫۰۴۰%
مس۰٫۲۰ – ۰٫۶۰%۰٫۲۰ – ۰٫۶۰%
حداقل نیکل۰٫۲۰%۰٫۲۰%
حداقل کروم۰٫۴۵%۰٫۴۵%
حداقل مولیبدنیت۰٫۱۵%۰٫۱۵%

مهره و واشر پیشنهادی برای پیچ استاندارد A490

 

مهرهواشر
Type 1Type 3type 1Type 3
A563DHA563DH3F436-1F436-3

دانلود استاندارد ASTM A490

 

شرکت پارس پوشش تولید کننده و تامین کننده انواع پیچ و مهره با پوشش های داکرومات و گالوانیزه

پیچ و مهره استاندارد ASTM A490