ابکاری گالوانیزه

ابکاری گالوانیزه

 ابکاری گالوانیزه یعنی فرآیندی که طی آن انواع مختلفی از فرآورده های فولادی با فلز روی پوشش داده مشوند تا مقاومت آنها رادر مقابل فرسایش و زنگ زدگی افزایش یابد.

فلز اصلی که می‌خواهیم آبکاری گالوانیزه شود باید کاملاً تمیز باشد و هیچگونه  زنگ‌زدگی نداشته باشد تا پوشش به خوبی روی آن بچسبد و در نتیجه تمام فرآورده‌های فولادی باید چندین بار مراحلی معمولا شبیه به هم مثل تمیز کردن  ، آب‌کشی  ، خشک کردن و یا عملیات سرد و گرم‌کردن را قبل از ورود به خزینه آبکاری «گالوانیزه کردن» بگذرانند.

 

ابکاری گالوانیزه اصفهان

ابکاری گالوانیزه اصفهان

ابکاری گالوانیزه به دو روش زیر انجام می‌شود:

الف)  ابکاری گالوانیزه به روش حرارتی و غوطه‌ورسازی یعنی غوطه ور ساختن یا فرو بردن محصول فولاد به میان خزینه روی مذاب.

ب) آبکاری گالوانیزه سرد به وسیله برق یعنی آبکاری با روی توسط جریان برق از روش حرارتی (ناپیوسته)

برای محصولات ساخته شده از روش نوار پیوسته  اغلب برای نوارهای فولادی- ورقه یا سیم استفاده می‌کنند. استفاده از ذوب‌کننده‌ها در ابکاری گالوانیزه به روش نوار پیوسته تقریباً طرد شده و دیگر مورد استفاده نمی‌باشد اما این مواد برای تهیه سیم‌ها هنوز به کار می‌روند.

گالوانیزه کردن به روش حرارتی

محصولی که قرار است آبکاری شود باید کاملاً تمیز باشد. این عمل توسط تمیزکننده‌های قلیایی معمولاً با هیدروکسیدسدیم انجام می‌گیرد و پس از آب‌کشی با اسیدهای محلول شیمیایی مثل اسید سولفوریک یا اسید هیدروکلریک پاک می‌شوند.

از آن جا که محلول‌های پاک‌کننده وقتی گرم هستند تأثیر زیادی دارند. محفظه‌های شستشو  معمولا در درج حرارتی تقریباً معادل ۷۷-۶۵ درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند.

غلظت اسید هنچنین بین ۱۲-۷ درصد وزن آن‌ها تغییر می‌نماید.

ابکاری گالوانیزه اصفهان

ابکاری گالوانیزه اصفهان

 

آبکاری گالوانیزه سرد و گرم چیست؟

آبکاری گالوانیزه سرد و گرم گالوانیزه کردن یا گالوانیزاسیون به عملیاتی گفته می شود که در طی آن فلز روی به عنوان پوششی محافظ، بر روی فلز زیرین که عمدتا از آهن و فولاد است، قرار می گیرد.

فولاد و اهن، مواد جدایی ناپذیر از تکنولوژی و پیشرفت صنایع در زندگی مدرن این دوران هستند و تنها خطری که آن ها را تهدید می کند، خطر  زنگ زدگی ، خوردگی و اکسید شدن است.

برای مقابله کردن  با این خطرات، فلزات را  ابکاری گالوانیزه می کنند.

برای ابکاری گالوانیزه فلزات از دو روش کلی  ابکاری گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد (الکترولیز) استفاده می شود. لایه گالوانیزه از فلزات  در مقابل خوردگی و زنگ زدگی محافظت می کند.