ابکاری اصفهان

فرایند ابکاری اصفهان چیست ؟

آبکاری اصفهان فرایندی است برای قرار دادن لایه ایی از فلزات و یا غیر فلزات بر روی دیگر فلزات یا غیر فلزات در جهت جلوگیری از فرایند اکسیداسیون، سایش، افزایش مقاومت سطحی و… است.

آبکاری فرایندی متعلق به قرن های اخیر نمیباشد ( آبکاری به روش الکتریکی)، از این روش آبکاری ایرانیان باستان در ۲۰۰۰ سال پیش استفاده میکردند. امروزه استفاده از آبکاری اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

به صورتیکه کاربرد آبکاری در اغلب صنایع به چشم میخورد. از جمله صنایعی که آبکاری در آنها دارای اهمیت زیادی می باشد میتوان به صنایع خودرو سازی، صنایع تهویه مطبوع، صنایع مخابرات، صنایع تولیدات قطعات الکترونیکی، صنایع ساخت در و پنجره و… اشاره کرد.

 

ابکاری اصفهان

ابکاری اصفهان

چرا از آبکاری اصفهان استفاده میکنیم؟

اولین انتقاد از ابکاری ممکن است این سوال را در ذهن انسان ایجاد کند که چرا بجای آبکاری از فلز روکش شده در قطعه مورد نظر استفاده نکنیم؟ و یا این فکر به ذهن برسد که با توجه به پیشرفت علم در مهندسی مواد چرا از آلیاژهای مناسب استفاده نکنیم؟

پاسخ این پرسش ، محدودیت آن هم در بخش منابع فلزات و هزینه و همچنین استفاده از خواص فلز مادر و محافظ با هم نمیباشد.

ابتدا این موضوع را درنظر بگیرید که اگر بجای قوطی کنسرو لوبیا آبکاری شده با قلع که از جنس آهن میباشد از قلع خالص استفاده میکردیم باید بابت هر کیلوگرم استفاده از قلع ۷۰ هزار تومان هزینه میکردیم. این در حالی است که آهن استفاده شده در این قوطی ها نهایتا قیمتی برابر با ۴ هزار تومان در بهای هر کیلوگرم دارد.

از جهتی دیگر درصد فراوانی آهن در کره زمین ۳۲٫۱ درصد میباشد و درصد فراوانی قلع به همراه ۹۰ عنصر دیگر که جز عناصر با فراوانی کم بر روی زمین میباشد روی هم رفته ۱٫۲ درصد است.

در نتیجه  آبکاری به ما کمک میکند تا بتوانیم هم از خواص قلع استفاده کنیم و هم با توجه به درصد فراوانی آن به بهترین شکل از آن بهره جوییم.

 

ابکاری اصفهان

ابکاری اصفهان

اهمیت استفاده از آبکاری :

ا چرا آلیاژ به عنوان مثال آهن و قلع در ساخت قوطی های مواد غذایی به جای روش آبکاری استفاده نکنیم؟

در جواب به این سوال باید گفت که همیشه به این موضوع باید توجه داشت که آلیاژ سازی لازمه ی ذوب کردن فلزات میباشد و تامین انرژی برای این کار بسیار پرهزینه میباشد و تولید آلیاژ فرایندی پر هزینه است. با توجه به این که ابکاری هزینه ای به مراتب پایین تر و مراحل بسیار ساده تری نسبت به تولید آلیاژ دارد پس ترجیه داده می شود.

از مهم ترین دلایل استفاده از فرایند آبکاری هزینه مناسب استفاده از آن میباشد اما از جهت دیگر تولید آلیاژ به این گونه نمی باشد که وقتی فلزات با هم محلول شوند فلز آلیاژ دارای جز به جز خواص فلزات استفاده شده باشد.

مثالا در ترکیب دو فلز مس و قلع با همدیگر که تشکیل مفرغ را میدهند. آلیاژ مفرغ بدست آمده سخت تر از دو فلز سازنده میباشد در نتیجه آلیاژ محدودیت هایی برای ما ایجاد میکند که در نهایت ما را به سمت آبکاری برای بهره بردن از خواص هر فلز استفاده شده سوق میدهد.

 

دلایل استفاده از آبکاری :

  • زیبا کاری
  • جلوگیری از خوردگی شیمیایی
  • برای افزایش مقاومت سطحی
  • افزایش مقاومت حرارتی
  • افزایش رسانایی الکتریکی

 

باتوجه به این که اصفهان تاریخچه طولانی در رابطه با ابکاری دارد ،شما با ابکاری اصفهان می توانید به خوبی از وسایل خود در مقابل پوسیدگی و خوردگی محافظت کنید.

در ابکاری اصفهان همواره از مواد با کیفیت بالا جهت ابکاری استفاده می شود و ابکاری اصفهان همیشه ارائه دهنده خدمات فوق العاده ایی در زمینه ابکاری بوده است.